Start List

Vantaa Diving Cup 2002, Vantaa, Finland, 3/29/02

Women, 1 meter

DiverTeam
1.Kati OravaUimahyppääjien kerho Härveli
2.Cecilia GrØdem JohnsonPingvin Stupeklubb NORWAY
3.Janne AmbleBaerum Stupeklubb NORWAY
4.Lena PutyginaVantaan Uimarit Ry
5.Jaana StrandmanVantaan Uimarit Ry
6.Linda PrinsAquarijn Diving Team NEDERLAND
7.Nancy RozaAquarijn Diving Team NEDERLAND
Judges
1. Calina Nässelius
2. Virva Glan
3. Micke Kinblad
4. Suvi Calamnius
5. Espen Nordby
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

Women, 3 meters

DiverTeam
1.Linda PrinsAquarijn Diving Team NEDERLAND
2.Cecilia GrØdem JohnsonPingvin Stupeklubb NORWAY
3.Nancy RozaAquarijn Diving Team NEDERLAND
4.Kati OravaUimahyppääjien kerho Härveli
5.Lena PutyginaVantaan Uimarit Ry
6.Jaana StrandmanVantaan Uimarit Ry
7.Hayley SageBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
Judges
1. Marjo Malmström
2. Lauri Arvilommi
3. Pertti Rantanen
4. Chris Sage
5. Tatiana Egorova
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

Women, platform

DiverTeam
1.Rianne van HartenAquarijn Diving Team NEDERLAND
2.Cecilia GrØdem JohnsonPingvin Stupeklubb NORWAY
3.Nancy RozaAquarijn Diving Team NEDERLAND
Judges
1. Juri Putygin
2. Derek Beaumont
3. Per Berg
4. Marja Salonius
5. Peter Falkman
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

Women, platform syncro

DiverTeam
1.Jaana Strandman / Linda DoktarVantaan Uimarit Ry
2.Laura Jones / Hayley SageBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
3.Kelsey Caroline JØrgensen / June WittBergen Stupeklubb NORWAY/Baerum Stupeklubb NORWAY
4.Marielle Johansen Vathne / Kaia Furnes Bergen Stupeklubb NORWAY
5.Hilde LeroØy Myrvold / Thea Moen AarsBergen Stupeklubb NORWAY
6.Cecilia GrØdem Johnson / Janne AmblePingvin Stupeklubb NORWAY/Baerum Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Suvi Calamnius A
2. Lionel Gustave A
3. Katri Malmström B
4. Chris Sage B
5. Pertti Rantanen syncro
6. Vesa Martikkala syncro
7. Lauri Arvilommi syncro
8. Jouko Koivisto syncro
9. Juri Putygin syncro
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

Men, 1 meter

DiverTeam
1.Juho NieminenVantaan Uimarit Ry
2.Ville VahtolaVantaan Uimarit Ry
3.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
4.Joona PuhakkaVantaan Uimarit Ry
5.Markus KindbladSK Neptun SWEDEN
6.Vitali IarovoiSaint-Petersburg RUSSIA
7.Jari KomulainenTurun Työväen Uimarit Ry
8.Kjetil BergmoOslo Stupklubb NORWAY
9.Jose EganaPolisens IF SWEDEN
10.Jukka PiekkanenVantaan Uimarit Ry
Judges
1. Per Berg
2. Marja Salonius
3. Calina Nässelius
4. Vesa Martikkala
5. Peter Lindgren
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

Men, 3 meters

DiverTeam
1.Jose EganaPolisens IF SWEDEN
2.Vitali IarovoiSaint-Petersburg RUSSIA
3.Ville VahtolaVantaan Uimarit Ry
4.Jukka PiekkanenVantaan Uimarit Ry
5.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
6.Markus KindbladSK Neptun SWEDEN
7.Joona PuhakkaVantaan Uimarit Ry
Judges
1. Marjo Malmström
2. Angelique de Vroome
3. Pertti Rantanen
4. Derek Beaumont
5. Lauri Arvilommi
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

Men, platform

DiverTeam
1.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
2.Jari KomulainenTurun Työväen Uimarit Ry
Judges
1. Lauri Arvilommi
2. Peter Lindgren
3. Pertti Rantanen
4. Espen Nordby
5. Marjo Malmström
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

Men, platform syncro

DiverTeam
1.Juho Nieminen / Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
2.Chris René Monsen / Petter HolØBergen Stupeklubb NORWAY
3.Pekka Suominen / Otto LehtonenTurun Työväen Uimarit Ry
4.Andreas Bergeslien / Christian LyckeStavanger Stupe Club NORWAY/Baerum Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Virva Glan A
2. Peter Lindgren A
3. Suvi Calamnius B
4. Lionel Gustave B
5. Marjo Malmström syncro
6. Juri Putygin syncro
7. Pertti Rantanen syncro
8. Ulla Turpeinen syncro
9. Lauri Arvilommi syncro
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

A Girls, 1 meter

DiverTeam
1.Tatiana ZaikinaSaint-Petersburg RUSSIA
2.Linda DoktarVantaan Uimarit Ry
3.Emilie ArebornPolisens IF SWEDEN
4.Moa MossbergPolisens IF SWEDEN
5.Linn HornvedtSandefjordstuperne NORWAY
6.Katja JuutilainenJyväskylän Uimahyppääjät Ry
7.Tiina KarvonenOulun Uimarit-73
8.Sanna VesterbySK Neptun SWEDEN
9.Hayley SageBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
10.Laura JonesBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
Judges
1. Katri Malmström
2. Angelique de Vroome
3. Pertti Rantanen
4. Peter Falkman
5. Lauri Arvilommi
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

A Girls, 3 meters

DiverTeam
1.Hayley SageBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
2.Linn HornvedtSandefjordstuperne NORWAY
3.Laura JonesBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
4.Sanna VesterbySK Neptun SWEDEN
5.Linda DoktarVantaan Uimarit Ry
6.Tatiana ZaikinaSaint-Petersburg RUSSIA
7.Katja JuutilainenJyväskylän Uimahyppääjät Ry
8.Moa MossbergPolisens IF SWEDEN
9.Emilie ArebornPolisens IF SWEDEN
Judges
1. Nina Lindqvist
2. Espen Nordby
3. Marjo Malmström
4. Angelique de Vroome
5. Pertti Rantanen
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

A Girls, platform

DiverTeam
1.Linda DoktarVantaan Uimarit Ry
2.Tiina KarvonenOulun Uimarit-73
3.Emilie ArebornPolisens IF SWEDEN
4.Linn HornvedtSandefjordstuperne NORWAY
Judges
1. Juri Putygin
2. Lauri Arvilommi
3. Suvi Calamnius
4. Pertti Rantanen
5. Tatiana Egorova
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

A Boys, 1 meter

DiverTeam
1.Christian LyckeBaerum Stupeklubb NORWAY
2.Andreas BergeslienStavanger Stupe Club NORWAY
3.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
4.Ben SwainBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
5.Sebastian KällströmSK Neptun SWEDEN
6.Thomas FagerliBergen Stupeklubb NORWAY
7.Alexander HalmrastBaerum Stupeklubb NORWAY
8.Ramon de MeijerAquarijn Diving Team NEDERLAND
9.Juho NieminenVantaan Uimarit Ry
Judges
1. Pertti Rantanen
2. Lauri Arvilommi
3. Tatjana Egorova
4. Juri Putygin
5. Chris Sage
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

A Boys, 3 meters

DiverTeam
1.Alexander HalmrastBaerum Stupeklubb NORWAY
2.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
3.Ramon de MeijerAquarijn Diving Team NEDERLAND
4.Sebastian KällströmSK Neptun SWEDEN
5.Ben SwainBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
6.Christian LyckeBaerum Stupeklubb NORWAY
7.Thomas FagerliBergen Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Per Berg
2. Jouko Koivisto
3. Calina Nässling
4. Virva Glan
5. Peter Lindgren
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

A Boys, platform

DiverTeam
1.Andreas BergeslienStavanger Stupe Club NORWAY
2.Ramon de MeijerAquarijn Diving Team NEDERLAND
3.Mika PennanenVantaan Uimarit Ry
4.Christian LyckeBaerum Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Juri Putigin
2. Ulla Turpeinen
3. Pertti Rantanen
4. Marja Salonius
5. Per Berg
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

A Boys, platform, Ulkopuoliset

DiverTeam
1.Sebastian KällströmSK Neptun SWEDEN
Judges
1. Juri Putigin
2. Ulla Turpeinen
3. Pertti Rantanen
4. Marja Salonius
5. Per Berg
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

B Girls, 1 meter

DiverTeam
1.Marielle Johansen VathneBergen Stupeklubb NORWAY
2.Katja JokikokkoUimahyppykoulu Tiirat Ry
3.Jonna ÖstermanForellit Ry
4.Marleen GroothuisAquarijn Diving Team NEDERLAND
5.Johanna GustavssonSK Neptun SWEDEN
6.Kaia Furnes Bergen Stupeklubb NORWAY
7.Linnea LindgrenSK Neptun SWEDEN
8.Kadri KääparinForellit Ry
9.Michaela TredalPolisens IF SWEDEN
10.Veronica IvantsovaSK Neptun SWEDEN
11.Sanna ElgSK Neptun SWEDEN
12.Kelsey Caroline JØrgensenBergen Stupeklubb NORWAY
13.Karin KääparinForellit Ry
14.Cecilia HämäläinenVantaan Uimarit Ry
15.Lena PutyginaVantaan Uimarit Ry
16.Heidi GulliBaerum Stupeklubb NORWAY
17.Ricke HelsingBaerum Stupeklubb NORWAY
18.Annika LindhPolisens IF SWEDEN
19.Laura PulliainenUimahyppykoulu Tiirat Ry
20.Kristina Klokk KaldnesBaerum Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Peter Lindgren
2. Marja Salonius
3. Tatiana Egorova
4. Juri Putygin
5. Chris Sage
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

B Girls, 3 meters

DiverTeam
1.Johanna GustavssonSK Neptun SWEDEN
2.Jonna ÖstermanForellit Ry
3.Kelsey Caroline JØrgensenBergen Stupeklubb NORWAY
4.Michaela TredalPolisens IF SWEDEN
5.Sanna ElgSK Neptun SWEDEN
6.Cecilia HämäläinenVantaan Uimarit Ry
7.Marielle Johansen VathneBergen Stupeklubb NORWAY
8.Kaia Furnes Bergen Stupeklubb NORWAY
9.Kadri KääparinForellit Ry
10.Karin KääparinForellit Ry
11.Lena PutyginaVantaan Uimarit Ry
12.Kristina Klokk KaldnesBaerum Stupeklubb NORWAY
13.Annika LindhPolisens IF SWEDEN
14.Veronica IvantsovaSK Neptun SWEDEN
15.Linnea LindgrenSK Neptun SWEDEN
16.Marleen GroothuisAquarijn Diving Team NEDERLAND
17.Heidi GulliBaerum Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Suvi Calamnius
2. Lionel Gustave
3. Marjo Malmström
4. Marja Salonius
5. Pertti Rantanen
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

B Girls, platform

DiverTeam
1.Anna LindblomSK Neptun SWEDEN
2.Kaia Furnes Bergen Stupeklubb NORWAY
3.Kadri KääparinForellit Ry
4.Lena PutyginaVantaan Uimarit Ry
5.Johanna GustavssonSK Neptun SWEDEN
6.Annika LindhPolisens IF SWEDEN
7.Marleen GroothuisAquarijn Diving Team NEDERLAND
8.Sanna ElgSK Neptun SWEDEN
9.Karin KääparinForellit Ry
10.Linnea LindgrenSK Neptun SWEDEN
11.Lisa LindhPolisens IF SWEDEN
12.Tijana VasicPolisens IF SWEDEN
13.Kelsey Caroline JØrgensenBergen Stupeklubb NORWAY
14.Marielle Johansen VathneBergen Stupeklubb NORWAY
Judges
1. Pertti Rantanen
2. Juri Putygin
3. Lauri Arvilommi
4. Tapani Strandman
5. Marja Salonius
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

B Boys, 1 meter

DiverTeam
1.Paavo PitkäahoOulun Uimarit-73
2.Luke BirdBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
3.Wille AlinPolisens IF SWEDEN
4.Mikko PennanenVantaan Uimarit Ry
5.Jari VahtolaVantaan Uimarit Ry
6.Lars Morten EidSandefjordstuperne NORWAY
7.Daniel EganaPolisens IF SWEDEN
8.Petter HolØBergen Stupeklubb NORWAY
9.Otto LehtonenTurun Työväen Uimarit Ry
10.Artur EstamPolisens IF SWEDEN
Judges
1. Jouko Koivisto
2. Marja Salonius
3. Tatiana Egorova
4. Jury Putygin
5. Chris Sage
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

B Boys, 3 meters

DiverTeam
1.Luke BirdBeaumont Diving Academy UNITED KINGDOM
2.Wille AlinPolisens IF SWEDEN
3.Artur EstamPolisens IF SWEDEN
4.Daniel EganaPolisens IF SWEDEN
5.Lars Morten EidSandefjordstuperne NORWAY
6.Mikko PennanenVantaan Uimarit Ry
7.Jari VahtolaVantaan Uimarit Ry
Judges
1. Per Berg
2. Marja Salonius
3. Peter Falkman
4. Virva Glan
5. Micke Kindblad
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

B Boys, platform

DiverTeam
1.Lars Morten EidSandefjordstuperne NORWAY
2.Otto LehtonenTurun Työväen Uimarit Ry
3.Christoffer EskilssonMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
4.Jari VahtolaVantaan Uimarit Ry
5.Paavo PitkäahoOulun Uimarit-73
6.Artur EstamPolisens IF SWEDEN
7.Pekka SuominenTurun Työväen Uimarit Ry
8.Wille AlinPolisens IF SWEDEN
Judges
1. Tatiana Egorova
2. Juri Putigin
3. Derek Beaumont
4. Per Berg
5. Hannu Hujanen
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

C Girls, 1 meter

DiverTeam
1.Vera KristenPolisens IF SWEDEN
2.Nina KaitanenVantaan Uimarit Ry
3.Minja SahlbergVantaan Uimarit Ry
4.Irina SvaetichinBorgå Simmare - Porvoon Uimarit
5.Jennifer Granath-GustavssonMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
6.Thea Moen AarsBergen Stupeklubb NORWAY
7.Martina AndrénSK Neptun SWEDEN
8.Lisa LindhPolisens IF SWEDEN
9.Daniella NeroJönköpings Simsällskap SWEDEN
10.June WittBaerum Stupeklubb NORWAY
11.Anna LindblomSK Neptun SWEDEN
12.Paula SandeMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
13.Suvi TammiUimahyppykoulu Tiirat Ry
14.Tijana VasicPolisens IF SWEDEN
15.Hanna JanhunenUimahyppykoulu Tiirat Ry
16.Hilde LeroØy MyrvoldBergen Stupeklubb NORWAY
17.Taina KarvonenOulun Uimarit-73
Judges
1. Tatiana Egorova
2. Juri Putygin
3. Chris Sage
4. Per Berg
5. Hannu Hujanen
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

C Girls, 3 meters

DiverTeam
1.Thea Moen AarsBergen Stupeklubb NORWAY
2.Vera KristenPolisens IF SWEDEN
3.Minja SahlbergVantaan Uimarit Ry
4.Martina AndrénSK Neptun SWEDEN
5.June WittBaerum Stupeklubb NORWAY
6.Sofie FrickPolisens IF SWEDEN
7.Hanna JanhunenUimahyppykoulu Tiirat Ry
8.Tijana VasicPolisens IF SWEDEN
9.Daniella NeroJönköpings Simsällskap SWEDEN
10.Paula SandeMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
11.Taina KarvonenOulun Uimarit-73
12.Nina KaitanenVantaan Uimarit Ry
13.Lisa LindhPolisens IF SWEDEN
14.Anna LindblomSK Neptun SWEDEN
15.Hilde LeroØy MyrvoldBergen Stupeklubb NORWAY
16.Jennifer Granath-GustavssonMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
Judges
1. Chris Sage
2. Per Berg
3. Marjaana Hujanen
4. Peter Falkman
5. Virva Glan
Referee: Jari Komulainen
Secretary: Tuija Oravainen

C Boys, 1 meter

DiverTeam
1.Santeri LappeteläinenUimahyppääjien kerho Härveli
2.Alexey SigarovSaint-Petersburg RUSSIA
3.Jonathan JörnfalkMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
4.Niko KarhuTurun Työväen Uimarit Ry
5.Pekka SuominenTurun Työväen Uimarit Ry
6.Christoffer EskilssonMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
7.Konsta OjamaaOulun Uimarit-73
8.Mikko ForsströmUimahyppykoulu Tiirat Ry
9.Nico WahlstedtUimahyppykoulu Tiirat Ry
10.Alexander LelikovSaint-Petersburg RUSSIA
11.Chris René MonsenBergen Stupeklubb NORWAY
12.Miikka AutioOulun Uimarit-73
Judges
1. Peter Falkman
2. Virva Glan
3. Micke Kindbland
4. Suvi Calamnius
5. Paul Joachim Thorsen
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen

C Boys, 3 meters

DiverTeam
1.Jonathan JörnfalkMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
2.Mikko ForsströmUimahyppykoulu Tiirat Ry
3.Alexander LelikovSaint-Petersburg RUSSIA
4.Santeri LappeteläinenUimahyppääjien kerho Härveli
5.Chris René MonsenBergen Stupeklubb NORWAY
6.Christoffer EskilssonMalmö Kappsimningsklubb SWEDEN
7.Konsta OjamaaOulun Uimarit-73
8.Nico WahlstedtUimahyppykoulu Tiirat Ry
9.Alexey SigarovSaint-Petersburg RUSSIA
10.Miikka AutioOulun Uimarit-73
11.Niko KarhuTurun Työväen Uimarit Ry
Judges
1. Peter Lindgren
2. Suvi Calamnius
3. Paul Joachim Thorsen
4. Katri Malmström
5. Angelique de Vroome
Referee: Matti Turpeinen
Secretary: Tuija Oravainen